Z grochówką i kwasem chlebowym rycerskim na Imprezie plenerowej “Truskawkowo-Malenowo” w Chmielnie

Była to pierwsza o tak dużych rozmiarach impreza plenerowa w Chmielnie poświęcona pierwszemu pomorskiemu produktowi regionalnemu z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym – truskawka kaszubska/kaszebsko malena. Impreza odbyła się w dwóch odsłonach 1 i 2 lipca. Pierwszego dnia Konferencja, a drugiego dnia impreza plenerowa na stadionie w Chmielnie.

Nasze produkty jakimi były grochówka z kuchni polowej i kwas chlebowy rycerski cieszyły się dużym zainteresowaniem. Kwas chlebowy to produkt zdrowy, bezalkoholowy zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Napój gasił pragnienie tego upalnego dnia aż do czasu nadejścia burzy i deszczu.

Pierwszego dnia na Konferencji “Produkty regionalne – sposobem na promocję i smaczną kuchnię” można było dowiedzieć się, w jaki sposób zarejestrować produkty bądź potrawy regionalne, ale też jak wykorzystać je do promocji lokalów gastronomicznych. W ramach konferencji uczestnicy odwiedzili pola truskawkowe, mieli okazję ocenić walory smakowe truskawek kaszubskich, degustując dania przygotowane przez kaszubskie stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich. Spotkanie zwieńczyły warsztaty kulinarne, które poprowadzili znani kucharze.

Dodatkową atrakcją podczas festiwalu było pobicie rekordu w gotowaniu największej porcji zupy z truskawek kaszubskich.

Posted in Gdzie byliśmy and tagged , .