Truskawkobranie 2016 na Złotej Górze już za nami, a przed nami nowe wyzwanie Kwas Chlebowy rycerski

Po raz kolejny na truskawkobraniu nie mogło zabraknąć naszej grochówki. Truskawkobranie odbyło się w dniach 25, 26 czerwca 2016 roku. Sposób gotowania zupy od lat pozostaje bez zmian tj. zupa gotowana jest tylko i wyłącznie w kuchni polowej. Grochówka gotowana jest na drewnie.

W tym roku po konsultacji z działem HORECA poddaliśmy się sugestiom specjalistów z branży gastronomicznej, żeby wzbogacić naszą ofertę o produkt jakim jest KWAS CHLEBOWY.
Czym w skrócie jest kwas chlebowy i co go wyróżnia spośród innych napojów podobnych do kwasu chlebowego sprzedawanych w dużych hipermarketach.

Kwas chlebowy to naturalny napój fermentacyjny bezalkoholowy, zdrowy, wytwarzany z naturalnych składników, w wyniku niedokończonej fermentacji alkoholowej.
Kwas jest warzony ze słodu żytnio – jęczmiennego. Dzięki temu kwas zyskuje charakterystyczny smak i zapach prawdziwego świeżego chleba żytniego, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich biologicznie aktywnych substancji zawartych w słodzie, niezbędnych dla organizmu człowieka.

Proces ten pozwala również na zachowanie witaminy E i witamin z grupy B, minerałów i innych substancji biologicznie czynnych i przeniesienie ich do napoju, co zapewnia ten wyjątkowy, niezapomniany smak Niektóre produkty sprzedawane na polskim rynku jako kwas chlebowy są to napoje, które nie są produkowane w procesie fermentacji. Są one wykonane poprzez rozcieńczenie koncentratów i barwników z wodą.. Dlatego kwas z browaru Ilgezeem w przeciwieństwie do większości kwasów chlebowych jest napojem fermentacyjnym, spienionym, bezalkoholowym z wyraźnym smakiem i aromatem naturalnego chleba żytniego. Jest to jedyny naturalny kwas produkowany na Łotwie, który nie zawiera syntetycznych aromatów i barwników.

Kwas chlebowy z browaru Ilgezeem nie zawiera sztucznych barwników, aromatów i substancji słodzących. Doskonale gasi pragnienie i jest idealny jako dodatek do różnych dań obiadowych. Najlepiej smakuje po schłodzeniu.

Posted in Gdzie byliśmy.